Thursday, February 2, 2023
BallinaKuriozitete12 Persona Treguan Disa Fakte që na i Bënë Sytë Katër

12 Persona Treguan Disa Fakte që na i Bënë Sytë Katër

Si fëmijë, ne kishim enciklopedi të trasha për gjithçka në botë.

Dhe kur lexoni diçka mahnitëse, vërtet dëshironi të ndani zbulimin tuaj me dikë. Për fat të mirë, tani ka internet. Dhe përdoruesit e rrjetit i tregojnë në mënyrë aktive njëri-tjetrit për atë që i bëri ata të mbeten gojë hapur.

Nëse makinat mund të lëvizin drejt lart, me një shpejtësi prej rreth 95 km/h, udhëtimi në hapësirë ​​do të zgjaste vetëm një orë.

© Back To The Future, Часть II / Universal Pictures and co-producers

Rezulton se mali Everest është më i ri se dinosaurët.

Një kavanoz me mjaltë u gjet në varrin e lashtë egjiptian. Ai është më shumë se 2000 vjeçar dhe është ende i ngrënshëm.”

© Alexei Zverev / Wikimedia Commons, © CC BY-SA 3.0

A keni pasur ndonjëherë dhimbje koke kur ngriheni fort? Rezulton se marramendja mund të ndalet nëse shtrëngoni të pasmet, këmbët ose grushtat.

Unë jam italian. Dhe më në fund dua të hap sytë për faktin se në Itali sallami nuk është pepperoni, kjo fjalë do të thotë “spec bullgar.

Galaktika e Rrugës së Qumështit është duke ecur në hapësirë ​​me një shpejtësi prej 2.1 milion km/h. Kjo do të thotë se në kohën kur të përfundoni së lexuari këtë, ju do të kapërceni rreth 8700 km.

Kikiriku nuk është arrë. Ai u përket bishtajoreve.

Në një grup prej 23 personash të rastësishëm, probabiliteti që dy prej tyre të kenë të njëjtën ditëlindje është më shumë se 50%.

©pexels.com

Kur dhjami digjet, rezulton të largohet nga trupi jo kur jemi në tualet, por kryesisht përmes frymëmarrjes.

Kur një person ka pak yndyrë në trup, qimet e trasha mund të fillojnë të rriten në trup

Libri i Rekordeve Guinness u krijua për vizitorët e kafeneve për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre të vazhdueshme për rekordet.

Ka edhe kocka në veshë. Ato janë më të voglat në trupin tonë.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments