Sunday, December 4, 2022
BallinaShtëpia Ime14 Gabime që Nuk Duhen Bërë për ta Mbajtur Banjën Xixë

14 Gabime që Nuk Duhen Bërë për ta Mbajtur Banjën Xixë

Gjëja e parë që bëjmë çdo ditë është të shkojmë në tualet. Por ka të banjo nga të gjitha llojet. Në disa do të dëshironi të qëndroni pak më gjatë, në disa të tjera dëshironi të nxitoni dhe të largoheni. E gjitha varet nga mjedisi dhe pastërtia që shihni përreth jush.

Jemi të bindur që banja është karta vizitore e shtëpisë, ashtu si salla. Kjo është arsyeja pse ne kemi përpiluar një listë të gjërave që shkaktojnë rrëmujë dhe kështu prishin në mënyrë të fshehtë humorin e pronarëve të shtëpive dhe vizitorëve.

Raft në qoshe prej çeliku

Për shkak të kostos së tyre të ulët, këto rafte mund të gjenden në shumë banja. Por në mjedise të lagështa ato mund të ndryshken shpejt, pasi shtresa e kromit konsumohet me kalimin e kohës dhe metali gërryhet. Zgjidhni rafte qelqi, çelik inox ose bronzi. Ata do të duken të shtrenjtë dhe elegant.

Kozmetikë dhe produkte shtëpiake që ruhen sipër lavatriçes

Provoni të hiqni të gjitha objektet e panevojshme nga lavatriçja dhe shikoni se si është transformuar banja juaj. Aksesorët dhe produktet kozmetike të ekspozuara mund të bëjnë që një hapësirë ​​tashmë e vogël të duket e rrëmujshme. Mos harroni të pastroni këtë “ishull nga rrëmuja” herë pas here.

Përdorni një sfungjer në vend të një enë sapuni

© Anna Hoychuk / Shutterstock.com

Duket e neveritshme dhe padyshim jo mënyra më argëtuese për të larë duart. Sapuni zhytet, zbutet dhe prishet, dhe sfungjeri mbushet me ujë me sapun që duket më shumë si një substancë rrëshqitëse. Në raste urgjente, kjo zgjidhje e improvizuar është e mirë, por për përdorim të përhershëm është më mirë të përdorni një aksesor cilësor dhe elegant.

Ka kaq shumë gjëra në banjë dhe kaq pak hapësirë. Nuk është për t’u habitur që, me hapësirë ​​të kufizuar, ne përpiqemi të vendosim sa më shumë objekte dhe të mbushim të gjitha sipërfaqet e disponueshme me to. Por grumbullimi i kavanozëve dhe objekteve të tjera të vogla është një burim zhurme vizuale dhe rrëmujë. Sa herë që është e mundur, sigurohuni që të keni sisteme të mira magazinimi, fshehni disa objekte pas dyerve të kabinetit, kontrolloni rregullisht dhe hiqni qafe gjërat e panevojshme.

Rroba të varura në derën e banjës

Banjo është një vend shumë i lagësht dhe ruajtja e rrobabanjove pranë derës do t’i bëjë ato të lagështohen, duke krijuar një mjedis ideal për bakteret dhe duke lëshuar një erë të pakëndshme. Rrobat (si dhe peshqirët e pastër) duhet të ruhen diku tjetër në shtëpi.

Furnizime letre higjienike me qese

Pakot e hapura dhe të grisura të letrës higjienike që ekspozohen nuk janë të lehta për sytë. Nëse magazinimi për rrotullat e letrës higjienike nuk është i disponueshëm, është mirë që ta hiqni letrën nga paketimi dhe ta ruani në kosha, shporta ose në rafte të veçantë. Do të ketë një pamje të pazakontë dhe mjaft tërheqëse.

Lecka të varura në një raft peshqiri ose mbi një kovë

Nuk ka dyshim se është e rëndësishme dhe e nevojshme të lejoni që leckat shtëpiake të thahen, por ato nuk duhet të ruhen përgjithmonë në këtë mënyrë. Pasi të jenë tharë plotësisht, mos harroni t’i mbani jashtë syve dhe t’i ruani në një dollap ose enë të veçantë.

Një dush i stërmadh në mur

© epicurus001 / Shutterstock.com , © flywish / Shutterstock.com

Një kazan dushi nuk është padyshim një shtesë mikpritëse për një banjë. Sigurisht që është e nevojshme, por patjetër duhet të maskohet në një farë mënyre. Jo vetëm që e rrëmon hapësirën me përmasat e saj imponuese, por jep edhe ndjesinë e të qenit në një dhomë teknike dhe jo në një banjë. Ju mund të krijoni një hapësirë ​​të fshehur për ngrohësin e ujit me blinda, një pjesë të veçantë të mobiljeve, një vrimë në mur dhe struktura të tjera.

Bojë që zhvishet ose zverdhet në tuba

© Alex Sviridov / Shutterstock.com

Një tub prej gize që është veshur me bojë të bardhë kërkon shumë kujdes. Kontrolloni periodikisht për njolla ndryshku, pluhur dhe rinovoni veshjen. Ngjyra e bardhë përfundimisht do të marrë një nuancë të verdhë për shkak të temperaturave të larta.

Sapun i lëngshëm në enën e tij origjinale

© Miljan Zivkovic / Shutterstock.com , © bfishadow / Flickr , © CC BY 2.0

Bollëku i shisheve me ngjyra mbi lavaman është një burim zhurme vizuale. Rekomandohet që lëngjet të hidhen në enë të posaçme që përputhen me dizajni i banjës. Gjithashtu merrni parasysh dispenzuesit automatikë të sapunit. Nuk lënë pika, janë të lirë dhe duken shumë elegantë.

Sfungjerë që varen nga rubineti

Është më mirë të vendosni një vend të veçantë për sfungjerët dhe pëlhurat me ngjyra pranë dushit ose vaskës. Për shembull, varni në grepa ose vendosini në një enë plastike dhe vendosini në një raft.

Elemente të amatorizmit krijues

© evgeniykleymenov / Shutterstock.com

Të qenit kreativ në dizajnimin e banjës është një biznes i rrezikshëm. Me shumë mundësi, do të jetë qesharake dhe jo në harmoni me konceptin e përgjithshëm. Ngjitëse dekorative, foto, postera, lule artificiale… të gjitha këto pajisje vetëm sa do ta bëjnë banjën të duket e rrëmujshme.

Nëse dëshironi t’i jepni brendësisë suaj një prekje të veçantë, provoni të zëvendësoni aksesorët e mërzitshëm me ngjyra më të ndritshme dhe të pazakonta, ose shtoni një theks të mrekullueshëm në formën e mozaikut ose pllakave me ngjyra.

Qilima me mikrofibër me grumbull të lartë

© Seth Sawyers / Flickr , © CC BY 2.0

Ata duken të lirë, mbledhin mbeturina dhe pluhur dhe kanë shumë elektricitet statik. Qilimat me mikrofibër nuk tolerojnë temperatura të larta, ndaj nuk duhet të thahen në radiator ose të vendosen në dysheme të nxehtë. Me kalimin e kohës, materiali do të ulet, do të ndalojë thithjen e lagështirës dhe në përgjithësi do të duket i shëmtuar.

Kupa e furçës së dhëmbëve

© Axel Naud / Flickr , © CC BY 2.0 , © bigjomjom / Shutterstock.com

Është e mundur që më shumë se një herë të keni vënë re një njollë të zezë në gotën e furçave të dhëmbëve. Ky është myk, i cili formohet në fund për shkak të lagështirës së akumuluar dhe mukusit. Gota duhet të lahet dhe dezinfektohet vazhdimisht, si dhe gjurmët në lavaman duhet të pastrohen periodikisht. Nuk këshillohet mbajtja e furçave të dhëmbëve të të gjithë anëtarëve të familjes në të njëjtën gotë: nëse bien në kontakt me njëra-tjetrën, bakteret mund të transferohen shpejt.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments