Wednesday, February 1, 2023
BallinaTë Rekomanduara14 Këshilla nga Kuzhina Turke, Për Gatime Përtej Shijes

14 Këshilla nga Kuzhina Turke, Për Gatime Përtej Shijes

Kuzhina orientale është një trazirë ngjyrash dhe aromash. Dhe sigurisht, një depo e teknikave të pazakonta dhe sekreteve të gatimit.

Për të përfituar nga shumë prej tyre, nuk është e nevojshme të kërkoni përbërës të rrallë apo erëza të veçanta. Ndonjëherë mjafton të ndryshosh vetëm disa nuanca në përgatitjen e pjatave të njohura dhe dreka do të bëhet më e gjallë.

Kripë limon

Përdorimi më i zakonshëm i limonit është vendosja e një fete në çaj. Por traditat e kuzhinës orientale përfshijnë përdorim më të gjerë. Lëngu i freskët i limonit shtohet me bollëk në pjatat e mishit, supat, ushqimet. Limonët e konservuar përdoren gjithashtu, veçanërisht në kuzhinat marokene dhe persiane.

Qëroni patëllxhanin në mënyrë të veçantë

Zakonisht patëllxhanët e rinj nuk pastrohen para gatimit, por lëkura e madhe dhe e vjetër do të bëhet e hidhur dhe është më mirë ta hiqni atë. Në të njëjtën kohë, nëse nuk lini të paktën një pjesë të lëkurës në perime, patëllxhani mund të kthehet në qull. Prandaj, në recetat orientale shpesh mund të gjeni patëllxhan të qëruar “zebër”: lëvozhga pritet jo plotësisht, por me shirita. Pas pastrimit, perimet priten sipas nevojës ose mbushen.

Shtojnë sallatën në supë

Mënyra europiane e shtimit të bukës apo zarzavate në supë merr një pamje krejt tjetër në kuadrin e kuzhinës orientale. Kështu, shefat e kuzhinës turq këshillojnë të mos kufizoheni në krutone, por të përdorni edhe ullinj, gjethe marule apo petë të skuqura hollë. Vlen të merret në konsideratë që këto teknika janë të përshtatshme për supat lakonike me pure.

Ngroheni kafen dy herë dhe shtoni erëza

Kafeja, e cila do t’i pëlqente edhe sulltanit më të përpiktë, gatuhet në një mënyrë të veçantë. Fillimisht, kafeja e bluar imët dhe erëzat përzihen me ujë dhe nxehen, më pas ftohen dhe ringrohen. Është e nevojshme që temperatura e ngrohjes të jetë e ulët, sepse jo më kot kafeja turke zihet në rërë ose në qymyr. Rezultati është një pije e fortë, aromatike dhe e pasur. Tradicionalisht, kafeja turke shërbehet me ëmbëlsirat – rahat-llukum ose bakllava.

Ata gatuajnë supë me kos

Në traditën lindore, jogurti përdoret jo vetëm për të ftohta, por edhe për pjata të nxehta. Për shembull, supa gatuhet në bazë të saj. Kështu, në Turqi, yaila chorbasy, e bërë nga kos, vezë dhe oriz me nenexhik, është e zakonshme. Variacione të kësaj supe gjenden në të gjithë Lindjen e Mesme. Gjëja kryesore gjatë përgatitjes së kësaj pjate është që të mos zihet, përndryshe kosi do të përkulet.

Mënyra për ta bërë kosin më rezistent ndaj mpiksjes është ta kulloni atë dhe të hiqni pjesën më të madhe të hirrës pa trajtim termik. Përveç kësaj, kosi i kulluar ka më pak sheqer dhe më shumë proteina se kosi i zakonshëm, gjë që e bën atë më të trashë pa trashës artificialë. Për të gatuar një kos të tillë në shtëpi, thjesht mund ta tendosni atë të blerë me garzë.

Shpëlani orizin para gatimit

Sipas librave të gatimit të Lindjes së Mesme, për ta bërë orizin më të thërrmuar, ai duhet të lahet dhe të ngjyhet në ujë përpara se të gatuhet. Për shumicën e varieteteve të orizit modern me kokrra të gjata, ky rregull nuk duhet të zbatohet, por është i dobishëm për disa lloje, duke përfshirë orizin basmati. Njomja paraprake për 2 orë në ujë të ftohtë i bën kokrrat më pak ngjitëse dhe përmirëson shijen.

Ata e dinë sekretin e vezëve të fërguara perfekte

Një mëngjes tradicional turk zakonisht përbëhet nga shumë ushqime të ftohta dhe një pjesë me vezë të skuqura. Vezët e fërguara shërbehen në një tigan të posaçëm bakri. Dorezat e përdredhura dhe dekori specifik krijojnë menjëherë ndjenjën e një përrallë orientale. Por përdorimi i enëve të tilla është për shkak jo vetëm të estetikës, por edhe përçueshmërisë së lartë termike të bakrit. Ndërsa tiganët me mure të trasha përdoren më mirë për pjekjen e mishit, tiganët me mure të hollë janë ideale për të bërë vezë.

Përdorni rigon, trumzë dhe erëza

Bimët aromatike, të cilat shumë i lidhin me çajin qetësues, përdoren nga kuzhinierët orientalë për pjatat e para dhe të dyta, mishin. Kështu, rigoni, trumza dhe trumza janë të afërm të barit Zaatar, elementi kryesor i erëzave të famshme me të njëjtin emër, që ekzistonte edhe para historisë së shkruar.

Është bërë nga barishte të thata të përziera me farat e susamit dhe suma, të cilat mund të zëvendësohen me limon, si dhe me kripë dhe erëza të tjera. Për banorët e Lindjes së Mesme, Zaatari ka rëndësi po aq sa kripa apo piperi. Një nga mënyrat më të famshme për të përdorur Zaatar është me tortillas.

Hidhni kanellë jo vetëm në pjatat e ëmbla

Kanella është një nga erëzat më të njohura në botë. Falë aromës së tij të ëmbël dhe pikante, shkon mirë me shumë ëmbëlsira. Sigurisht, kjo erëz është gjithashtu një pjesë e rëndësishme e kuzhinës së Lindjes së Mesme. Mund të duket e pazakontë që kuzhinierët vendas nuk e shtojnë atë në ushqime pikante, me mish, drithëra dhe ushqime. Kështu, receta siriane e spagetit përfshin përdorimin e kanellës me salcë domate.

Kur u transferuam në një fshat të vogël turk, u miqësuam me një fqinje, e cila filloi të na trajtonte me pjatat e saj çdo ditë. Sa të befasuar ishim që kuzhina e vërtetë turke nuk ishte ajo me të cilën janë mësuar turistët. Më mbresëlënëse ishte se ushqimi ishte me kanellë. Sallatë, oriz, supë – të gjitha me aromën e ëmbëlsirave.

Piqni mishin në një enë

Mishi në një enë balte gatuhet në rajonin turk të Kapadokisë, i cili ka qenë gjithmonë i famshëm për qeramikën. Pjata përgatitet me mish qengji, viçi ose pule me perime në tandoor ose në furrë balte. Ena mbyllet dhe lihet të piqet në lëngun e saj për disa orë. Gjatë procesit të gatimit, në kapak bëhet një vrimë e vogël, e cila krijon efektin e tenxhere me presion. Kur gjithçka është gati, ena e nxehtë nxirret dhe ndahet me një çekiç të veçantë.

Ata krijojnë kafe nga fëstëkët

Një pije e krijuar nga frutat e skuqura terpentine quhet kafe fëstëk, ose “menengich” në turqisht. Pema terpentine është me të vërtetë i afërmi më i afërt i fëstëkut dhe rritet në disa pjesë të Turqisë. Menengich shërbehet, si kafe turke, në filxhanë të vegjël. Pija nuk përmban kafeinë dhe mund të konsumohet edhe para gjumit.

Lajnë fasulet në sodë dhe nuk i kriposim derisa të jenë gati

Bishtajoret janë një produkt popullor i kuzhinës orientale dhe një pjesë me zierje fava është një mëngjes i njohur në Egjipt, Liban, Siri, Jordani dhe vende të tjera të Lindjes së Mesme. Jo çuditërisht, të dashuruarit e tij kanë mësuar truke të ndryshme për të gatuar fasule shpejt dhe shijshëm. Për shembull, ata rekomandojnë ta njomni paraprakisht në një tretësirë me sodë buke dhe sigurohuni që ta shpëlani. Nëse shtoni sodë gjatë gatimit, edhe gjella do të gatuhet më shpejt, por mund të krijohet shkumë dhe mund të shfaqet një shije sapuni. Këshilla e dytë është që mund ta kriposni vetëm kur gjella të jetë gati, jo më herët.

Ata bëjnë “kotoleta të papërpunuara”

Xhupi Chig, ose “kotelet e papërpunuara”, është një pjatë e njohur në Turqi, variantet e së cilës ekzistojnë edhe në Liban dhe Armeni. Përgatitur nga viçi ose qengji i grirë i papërpunuar me një përzierje erëzash. Dhe megjithëse në Turqinë moderne në çdo cep mund të gjendet një kafene me një triko chig, nuk mund të blini koteleta mishi të papërpunuar në to. Për shkak të standardeve sanitare, një produkt i tillë është i ndaluar me ligj. Megjithatë, shefat e kuzhinës kanë gjetur një zgjidhje: bëjnë kotelet vegane nga bollgur pikant dhe arra, të cilat shërbehen me salcë shege dhe barishte.

Ata bëjnë një pije nga rrepat e fermentuar sauer sauer

Pija pikante dhe e kripur, e cila prodhohet nga rrepat, karotat e zeza dhe gruri me fermentim me acid laktik, nuk u pëlqen të gjithë turistëve. Disa njerëz e shohin plotësisht të papërshtatshëm për të pirë. Por vendasit thjesht e adhurojnë dhe thonë se duket si shëllirë pikante. Shalgam – ky është emri i pijeve – ofrohet shpesh në restorante për shoqërimin e koteletave.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments