Wednesday, February 1, 2023
BallinaKuriozitete20 Rregulla të Mirësjelljes që Shumë Shpesh i Harrojmë, Por Nuk Duhet...

20 Rregulla të Mirësjelljes që Shumë Shpesh i Harrojmë, Por Nuk Duhet…

Në botën moderne, stili nuk është vetëm pamja dhe veshja, por edhe sjelljet, kultura e të folurit dhe njohja e mirësjelljes.

Mos mendoni se etika është diçka shumë e ndërlikuar, e cila mësohet në kurse të veçanta. Në fakt, këto janë vetëm rregulla elementare të sjelljes në shoqëri që do t’ju ndihmojnë të ndërveproni më mirë me të tjerët.

Etiketa e biznesit

Shpesh lind pyetja se si të visheni siç duhet për një intervistë. Në fakt, nuk ka një rregull të vetëm dhe nuk është e nevojshme që të gjithë të vishen në një mënyrë biznesi. E gjitha varet nga ajo fushë që kërkoni për një punë. Stili i biznesit është i përshtatshëm për përfaqësuesit e të ashtuquajturës triadë të pushtetit, ose ata që fitojnë “para të vjetra”: nëpunës civilë, avokatë, punonjës të sektorit financiar.

Fushat e mbetura të aktivitetit mund t’i atribuohen sjelljes së “parave të reja” – ky është arti, industria e modës, IT, sektori i shërbimeve. Në këto industri, një kod i rreptë i veshjes për intervista është fakultativ. Vërtetë, kur zgjidhni një kostum, duhet të mbani mend gjithmonë frazën e mëposhtme: “Vishuni sipas pozicionit që dëshironi të merrni, dhe jo sipas atij që keni aktualisht”.

Përmendje të veçantë meritojnë këpucët që janë të përshtatshme për stilin zyrtar. Nëse vini në një takim pune, një ngjarje të rëndësishme apo negociata, atëherë pritet që të jeni të veshur siç duhet. Kjo është veçanërisht e vërtetë për gratë. Çizmet nuk janë këpucë biznesi, ato janë të dizajnuara për t’i mbajtur këmbët tuaja të ngrohta. Prandaj, në momente të caktuara do të jetë më e përshtatshme të vishni këpucë. Mund t’i merrni me vete dhe t’i ndërroni këpucët në dhomën e zonjave ose në makinë, ose të vini në ngjarje me taksi.

“Zonja dhe zotërinj” nuk është plotësisht e saktë. Forma e saktë është thjesht “zotërinj”. Është i përshtatshëm si për meshkujt ashtu edhe për femrat.

Është më mirë t’u drejtoheni vartësve me “ju”. Edhe nëse keni një marrëdhënie të shkëlqyer. Kjo ju lejon të mbani një distancë të përshtatshme, dhe gjithashtu ju jep të drejtën të kërkoni diçka në kohën e duhur.

Nëse jeni vonë dhe personi megjithatë pranoi t’ju presë, atëherë mund të përdorni një truk jetësor. Për shembull, ju e kuptoni se do të vonoheni për 10 minuta, por mund të thoni se do të jeni pas 15 minutash. Kështu, duke mbërritur në 10 minuta, do ta zbutni pak situatën e pakëndshme.

Korrespondenca elektronike gjithashtu i nënshtrohet disa rregullave. Pra, nëse gjithçka që dëshironi të thoni në emailin tuaj është “faleminderit”, atëherë është më mirë të përmbaheni nga dërgimi i tij. Ju thjesht po mbushni kutinë postare të tjetrit.

Ekziston gjithashtu një rregull i pashprehur sipas të cilit numri maksimal i pikëçuditjeve në një letër biznesi është një.

Një situatë e njohur për shumë meshkuj. Çfarë duhet të bëni nëse ndesheni me një koleg ose të njohur në tualet ose pranë tij – shtrëngoni duart apo jo? Sipas rregullave të mirësjelljes, tualeti është i vetmi vend ku mund të anuloni shtrëngimin e duarve. Sidoqoftë, nëse dikush së pari ju zgjat dorën, atëherë do t’ju duhet ta shtrëngoni atë, pasi nuk mund të mos i përgjigjeni ofertës për të përshëndetur.

Do të ishte e arsyeshme që menaxheri të ishte i pranishëm vetëm në gjysmën e parë të një feste të korporatës ose në ndonjë festë tjetër. Megjithatë, nën kontrollin e eprorëve, njerëzit sillen jo aq të qetë. Pra, për rehati të përgjithshme në një moment ia vlen të lini punonjësit tuaj.

Për sa i përket urimeve dhe dhënies së shpërblimeve të ndryshme për punonjësit, është mirë që të urojmë të gjithë së bashku, dhe t’i dhurojmë çmimet dhe dhuratat një për një, jo publikisht.

Sjellja në shoqëri

Ekspertët thonë se veshja e rrobave casual me logo të madhe është sjellje e keqe. Një kostum me logo është i përshtatshëm nëse paguheni për të reklamuar këtë markë ose nëse është një markë veshjesh sportive. Në raste të tjera, është më mirë të shmangni shfaqjen e qartë të etiketës.

© Song_about_summer / Shutterstock.com, © Syrotkin Studio / Shutterstock.com

Nëse ju pëlqen fustani ose parfumi i dikujt dhe dëshironi të pyesni se ku është blerë artikulli, ia vlen të vlerësoni se çfarë marrëdhënie keni me atë person. Nëse e shihni atë për herë të parë ose të dytë, atëherë një pyetje e tillë nuk do të jetë plotësisht e përshtatshme. Fakti është se në këtë mënyrë ju do të prekni temën e parave, e cila, siç e dini, është tabu për njerëzit që nuk janë të njohur nga afër.

Etiketa e tryezës

Kur hani një pjatë që përmban gjethe marule, nuk duhet t’i prisni me thikë. Duhet të hahen ashtu siç vendosen në pjatë. Gjethet e mëdha mund të përkulen dhe të merren me një pirun.

East News, East News

Kur shtroni tryezën për një darkë, shmangni mbulesat e tavolinës dhe pecetat prej poliestre. Produkte të tilla nuk thithin lagështi dhe rrëshqasin nga gjunjët. Është më mirë të zgjidhni tekstile nga liri. Por ngjyra mund të jetë çfarëdo, jo domosdoshmërisht e bardhë.

Kur shtrydhni një limon në pjatën ose pijen tuaj, sigurohuni që ta mbuloni me dorë në mënyrë që spërkatjet të mos bien mbi fqinjin tuaj.

Nëse ju shërbehet gjalpë – në përgjithësi, çdo gjë që mund të përhapet në bukë, atëherë duhet së pari të ndani një copë bukë për një kafshatë dhe vetëm më pas shpërndajeni me diçka. Është gabim të bësh vetes një sanduiç nga një copë e tërë.

Nëse dëshironi t’i kërkoni kamerierit të mbështjellë me ju mbetjet e drekës ose darkës, mbani mend se kjo është e përshtatshme vetëm për rastet miqësore. Ju nuk duhet ta bëni këtë gjatë një drekë pune ose një darke biznesi.

Nëse jeni duke ftuar mysafirë, mendoni se si janë ulur në tavolinë. Ju nuk duhet t’i vendosni bashkëshortët krah për krah: ata tashmë kalojnë pjesën më të madhe të kohës së bashku. Lërini ata të kenë mundësinë të takohen dhe të komunikojnë me njerëz të tjerë. Është më mirë të alternohen burrat dhe gratë.

Në kundërshtim me besimin popullor, jo i zoti i shtëpisë, por zonja duhet të ulet në krye të tryezës. Dhe burri i saj është përballë, në anën tjetër të tavolinës. Vendet më të nderuara për mysafirët janë në të djathtë dhe në të majtë të mikpritësve.

Etika e udhëtimit

Në aeroplan, pasagjerit të ulur në mes i takojnë 2 mbështetëse krahësh. Janë thjesht sjellje të mira. Askujt nuk i pëlqen një vend në mes: pajtohuni që është më i pafavorshmi. Pra, le të ketë të paktën një privilegj ky person.

© Alex Brylov / Shutterstock.com

Në avion duhet të shmangni çdo ushqim që ka erë të fortë. Prandaj, marrja e një hamburgeri, patatinash aromatike dhe ushqime të tjera me erë të lehtë me vete në një fluturim nuk është alternativa më e mirë. Mendoni për pasagjerët që ulen pranë jush, sepse kabina e një aeroplani është një hapësirë ​​e mbyllur.

Nëse duhet të ngriheni në këmbë gjatë fluturimit, përpiquni të mos prekni ose të mbështeteni në pjesën e pasme të sediljes përpara jush.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments