Sunday, December 4, 2022
BallinaLifestyle5 Gabime me Flokët e Thinjur që Ju Japin Shumë Moshë

5 Gabime me Flokët e Thinjur që Ju Japin Shumë Moshë

Edhe pse lyerja e flokëve është mënyra më e shpejtë për të mbuluar flokët që janë thinjur, mund të mos jetë zgjidhja më e mirë për shëndetin e flokëve tuaj.

Për fat të mirë, ka disa ndryshime në stilin e jetës që mund të bëni për të ruajtur ngjyrën natyrale të flokëve tuaj. Nga ngrënia e mjaftueshëm e lëndëve ushqyese deri tek kujdesi për shëndetin tuaj emocional, ka disa masa proaktive që mund të merrni për të vonuar thinjjen e flokëve.

Hani më shumë kalcium

© engin akyurt / Unsplash, © waewkid / Shutterstock.com

Të kesh mjaft kalcium nuk është jetike vetëm për kockat dhe muskujt tuaj. Siç rezulton, mund t’ju ndihmojë të ruani pigmentin e flokëve për më gjatë gjithashtu. Studimet kanë treguar se ngrënia e 200 mg kalcium në ditë mund, në disa raste, të ndryshojë flokët e thinjura.

Gjeni një mënyrë për të menaxhuar stresin

© Prostock-studio / Shutterstock.com, © Chutima Chaochaiya / Shutterstock.com

Të qenit nën stres të vazhdueshëm mund të ndikojë në shëndetin tuaj në shumë mënyra. Përveçse e bën zemrën tuaj të rrahë më shpejt dhe ju prish gjumin, stresi mund të shkaktojë depigmentimin e flokëve tuaj. Stresi kronik mund të çojë në inflamacion, i cili mund të shkaktojë dëmtim të qelizave dhe të shkaktojë thinjje të parakohshme të flokëve.

Merrni proteina të mjaftueshme

© Laura Lauch / Unsplash, © Deryn Macey / Unsplash

Një dietë e ekuilibruar është thelbësore për lëkurë, flokë dhe thonj të shëndetshëm dhe të bukur. Përfshirja e ushqimeve që janë të pasura me proteina në dietën tuaj mund të jetë veçanërisht e dobishme nëse po përpiqeni të luftoni flokët gri. Konsumimi i mjaftueshëm i ushqimeve të pasura me proteina, të tilla si vezët, soja dhe produktet e qumështit mund t’ju ndihmojnë të parandaloni thinjjen e parakohshme të flokëve.

Shikoni nivelet tuaja të hekurit

© Dragisa Braunovic / Unsplash

Nëse flokët tuaj thihen para kohe, ka shumë mundësi që të keni nivele të ulëta hekuri. Hekuri është një mineral thelbësor që ndihmon qelizat tuaja të gjakut të bartin oksigjen në të gjithë trupin tuaj. Nëse jeni vegjetarian dhe nuk mund të hani mish, sigurohuni që të hani ushqime të pasura me vitaminë C, sepse ato ndihmojnë trupin tuaj të përthithë hekurin.

Vendosni kokën e dushit me filtër uji

Ju duhet të mendoni për filtrimin e ujit të dushit për të njëjtat arsye që mund të përgatisni kokën përpara se të notoni në pishinë. Mund t’ju duket e prapambetur të “përgatitni” flokët tuaj për dush, por kjo është zgjedhja juaj e vetme. Uji i fortë plus shumë ndotës shtesë është ajo që hasni kur përdorni rubinetin e dushit shumicën e kohës. Kur lani flokët me shampo me këtë ujë, në thelb po zhytni veten në pishinë, pasi këto kimikate janë vetëm ato që po përpiqeni të shmangni. Për fat të mirë, ky problem ka një zgjidhje të drejtpërdrejtë. Për të filluar, kaloni në përdorimin e një kokë dushi që ka një filtër uji të automatizuar. Këto koka dushi ndihmojnë që uji i banjës të mos dëmtojë flokët tuaj.

A keni flokë gri? Mendoni se është më mirë ta lyeni apo t’i lini flokët natyralë të paprekur…

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments