Sunday, December 4, 2022
BallinaKëshilla5 Mënyra të Mira dhe Efektive për të Shuar Bllokimin e Hundës

5 Mënyra të Mira dhe Efektive për të Shuar Bllokimin e Hundës

Bllokimki i hundës është një nga simptomat më të bezdisshme të ftohjes.

Ne e dimë se kjo ju shqetëson, prandaj kjo është arsyeja pse ju duhet të luftoni dhe të mos lejoni që një i ftohtë të kontrollojë jetën tuaj.

Ka metoda të thjeshta për të përmirësuar mirëqenien tuaj të përgjithshme pa përdorur domosdoshmërisht mjekim. Megjithatë, gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të merrni ndonjë ilaç ose nëse simptomat nuk kalojnë.

Ne dëshirojmë të ju paraqesim 5 mënyra natyrale të mbështetura shkencërisht për të lehtësuar dhe qetësuar rrugët tuaja të frymëmarrjes në mënyrë më efikase.

Flini në anën tuaj.

Një hundë e bllokuar do të thotë se ka shumë mukus të bllokuar në sinuset tuaja që ju pengon të merrni frymë siç duhet. Pra, është e rëndësishme që të mbani kokën lart gjatë natës duke shtuar një jastëk të dytë. Është gjithashtu jetike që të përpiqeni të flini në anën tuaj në vend të shpinës, pasi kjo do të ndihmojë me bllokimin. Hunda juaj do të ketë një shans shumë më të mirë për t’u “kulluar” gjatë natës në vend që të lejojë krijimin e edhe më shumë mukusit.

Hidratohuni me supa dhe çajra të nxehtë.

© Baranq / Shutterstock.com

Pirja e lëngjeve të nxehta mund të mos ju ndihmojë të hiqni qafe të ftohtin tuaj më shpejt, por do t’ju sjellë një rehati shumë të nevojshme. Studiuesit kanë zbuluar se njerëzit e ftohur që pinë pije të nxehta në vend të atyre me temperaturë dhome ndihen shumë më mirë në lidhje me gjendjen e tyre.

Kamomili, çaji jeshil, supa e pulës dhe uji i nxehtë me limon dhe mjaltë mund t’ju qetësojnë. Efekti placebo që ata krijojnë është shumë i rëndësishëm në mënyrë që të ndiheni më mirë dhe më të lehtësuar.

Përdorni një kompresë të ngrohtë në sinusin tuaj.

© Depositphotos.com

Mënyra se si funksionon një kompresë e ngrohtë është duke reduktuar inflamacionin në sinuset tuaja dhe duke zhbllokuar rrugët e frymëmarrjes hundore. Thjesht merrni një leckë të pastër, zhyteni në ujë të ngrohtë (por jo të nxehtë) dhe vendoseni në pjesën e sipërme të hundës dhe në pjesën e poshtme të ballit. Ngrohtësia e kompresës do të qetësojë inflamacionin dhe do t’ju japë mundësinë për të marrë frymë më lehtë. Sigurohuni që të mos e lini kompresën për një kohë të gjatë, pasi mund të përfundoni duke djegur lëkurën tuaj.

Shpëlajeni hundën tuaj.

© Woraatep Suppavas / Shutterstock.com

Kjo mund të mos jetë gjëja më e rehatshme për të bërë, por është provuar të jetë efektive në pastrimin e sinuseve tuaja. Thjesht qëndroni mbi një lavaman dhe vendosni grykën e kësaj pajisje në njërën nga vrimat e hundës. Uji do të hyjë në hundë dhe do të rrjedhë nga vrima tjetër e hundës. Ju mund ta bëni këtë ushtrim për 1 minutë në te dy vrimat e hundës.

Mbani në mend se nuk mund të përdorni gjithmonë. Këshillohet që të përdorni ujë të distiluar ose steril dhe jo ujë rubineti që mund të jetë plot me papastërti.

Blini një lagështues ajri.

© Microgen / Shutterstock.com

Ajri i ftohtë dhe i thatë që është zakonisht në shtëpitë tona e bën edhe më keq hundën e bllokuar. Dhe këtu vjen në ndihmë një lagështues pasi çliron lagështinë shumë të nevojshme në dhomën tuaj. Mund ta mbani të ndezur, ditën dhe natën, por është më i dobishëm gjatë gjumit pasi ju ndihmon të pushoni dhe të ndiheni më rehat. Nuk duhet të shqetësoheni për ndonjë rrezik serioz dhe do të vini re një përmirësim të madh në hundën tuaj të bllokuar shumë shpejt.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments