Wednesday, March 22, 2023
BallinaKëshilla6 Gjëra që i Bëjmë Çdo Ditë e që na Sjellin më...

6 Gjëra që i Bëjmë Çdo Ditë e që na Sjellin më Shumë Dëm Sesa Mirë

Trupat tanë janë makineri mahnitëse tek të cilat ne mbështetemi çdo ditë. Megjithatë, ndonjëherë ne pa e ditur bëjmë gjëra që ndikojnë negativisht në shëndetin dhe mirëqenien tonë.

Le të diskutojmë disa zakone të normalizuara që nuk janë të shëndetshme për ne dhe si t’i shmangim ato.

Fjetja në anën tonë të djathtë

Shumë prej nesh pëlqejnë të flenë në krah. Megjithatë, anët tona nuk janë krijuar të barabarta. Gjumi në anën e djathtë saboton funksionimin e sistemit të tretjes, veçanërisht për ata që luftojnë me urthin.

Për shkak se stomaku ynë ndodhet në anën e majtë të trupit, gjumi në anën e majtë e bën më të lehtë lidhjen e muskujve midis stomakut dhe ezofagut, ose tubit të ushqimit, i cili ndihmon në kontrollin e procesit të refluksit acid. Kjo është në kundërshtim me gjumin në të djathtë, gjë që i relakson.

Fshirja e pluhurit nga makina juaj

© Andrey_Popov / Shutterstock.com

Fshirja ose shpëlarja e pluhurit nga makina juaj mund të çlirojë kimikate të dëmshme dhe të çojë në dëmtim të bojës. Zgjidhja është të pastroni pluhurin me një makine pluhuri me dorezë të gjatë. Kjo do të heqë pjesën më të madhe të hirit nga automjeti juaj pa e shqetësuar bojën e ndjeshme poshtë saj.

Fshirja e duarve me peceta antibakteriale para ose pas ngrënies

Përdorimi i pecetave antibakteriale është në rritje. Megjithatë, këshillohet që të zgjidhni metodën tradicionale të pastrimit të duarve duke përdorur sapun dhe ujë për 60 sekonda.

Kjo është për shkak se ato lënë një mbetje në lëkurë. Plus, ato nuk i fshijnë të gjitha mikrobet dhe bakteret. Dhe duke qenë se alk-oli është një agjent tharës, ai mund të irritojë gjithashtu lëkurën.

Mbajtja e telefonit brenda xhepit të përparmë

Shumica prej nesh i kanë telefonat me vete në çdo kohë. Por ne mund të mos e kuptojmë se mbajtja e telefonave tanë në xhepin e përparmë të pantallonave mund të ndikojë në sistemin tonë riprodhues.

Një studim i ri zbuloi se kur meshkujt mbajnë telefonat e tyre në xhepat e përparmë, kjo mund të ndikojë në cilësinë dhe sasinë e spermës së tyre.

Besimi i tepërt te një orë inteligjente

© Nerthuz / Shutterstock.com

Orët inteligjente supozohet të jenë e ardhmja. Ju i mbani ato në kyçin e dorës dhe ju tregojnë sa hapa keni bërë, sa shkallë keni ngjitur dhe sa keni fjetur. Ata gjithashtu mund të gjurmojnë stërvitjet dhe rrahjet e zemrës.

Problemi është se këto mjete janë të pasakta në matjen e niveleve më të ulëta të shpenzimeve të energjisë, si ecja ose punët e shtëpisë. Por kjo nuk do të thotë se ato janë të padobishme. Në fakt, ato mund t’ju motivojnë të qëndroni të shëndetshëm dhe të lëvizni më shumë. Por të dhënat e tyre duhet t’i merrni gjithmonë me njëfarë ekzagjerimi.

Pirja e kafesë herët në mëngjes

© mayurpixamind / Unsplash

Shumë prej nesh shijojnë një filxhan kafe në mëngjes. Megjithatë, pirja e kafesë herët në mëngjes mund të jetë e dëmshme sepse trupi ynë prodhon nivele të larta të kortizolit në atë kohë të ditës. Marrja e kafesë gjatë kohës kur trupi ynë po prodhon nivele të larta të kortizolit mund të rrisë më tej nivelet e hormoneve të stresit, duke çuar në probleme të tjera shëndetësore me kalimin e kohës.

Meqenëse nivelet e kortizolit janë të larta 3 herë në ditë, kafeina duhet të konsumohet nga ora 10 e mëngjesit deri në mesditë dhe nga ora 14:00 dhe ora 5 pasdite.

A ndjeheni fajtor për ndonjë nga këto vese… Cili është një ves i keq që hoqët dhe që ju ndryshoi jetën…

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments