Wednesday, February 1, 2023
BallinaKëshilla6 Përfitime Fizike dhe Mendore të Frutave Tona të Preferuara për të...

6 Përfitime Fizike dhe Mendore të Frutave Tona të Preferuara për të Cilat Pak Njerëz Dinë

Ndërsa ne të gjithë jemi të vetëdijshëm se frutat janë të ngarkuar me vitamina dhe minerale, ne shpesh neglizhojmë përfitimet e fuqishme shëndetësore të përfshirjes së tyre në dietën tonë.

Sipas një studimi, çdo racion shtesë frutash i konsumuar çdo ditë ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 7%. Për më tepër, ka disa fruta që mund të parandalojnë dhe ulin simptomat e kushteve të caktuara.

Pra, këtu janë përfitimet e panjohura të disa prej frutave tona të preferuara.

Ne përpiluam një listë të përfitimeve të mahnitshme fizike dhe mendore të frutave më të zakonshme për të cilat shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm.

Qershitë mund të parandalojnë dhimbjet e kyçeve.

© SciePro / Shutterstock.com, © Freepik.com

Dieta juaj mund të ndikojë në forcën e kockave dhe nyjeve tuaja. Pra, nëse vuani nga dhimbje kyçesh, një frut i zakonshëm që duhet të mendoni të shtoni në dietën tuaj janë qershitë. Ka komponime në këtë frut të kuq të shijshëm të quajtur anthocyanins që reduktojnë inflamacionin.

Shalqiri mund të reduktojë ngërçet.

Shalqiri është një rostiçeri e shkëlqyer, e përballueshme, para stërvitjes dhe pas stërvitjes për ditët e palestrës. Përmbajtja e lartë e ujit, antioksidantët dhe aminoacidet në shalqi mund të çojnë në një stërvitje më efektive. Për më tepër, ai përmban kalium, i cili mund të zvogëlojë ngërçet gjatë një seance intensive.

Avokadot mund të mbrojnë lëkurën.

Nëse jeni adhurues i avokados, atëherë mund të jeni të interesuar të mësoni se ato mund të vonojnë procesin e plakjes. Studiuesit kanë zbuluar se avokado përmban komponime që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga dëmtimi i diellit, i cili dihet se shkakton rrudha dhe tregues të tjerë të plakjes.

Bananet mund të parandalojnë gurët në veshka.

© depositphotos.com

Bananet, të cilat janë të pasura me kalium, mund të jenë veçanërisht të mira për parandalimin e gurëve në veshka. Përveç kësaj, ato janë të pasura me vitaminë B6, e cila ndihmon mëlçinë dhe veshkat tuaja të largojnë kimikatet e padëshiruara, dhe magnez, i cili parandalon rritjen e kristaleve të oksalatit të kalciumit.

Boronicat mund të përmirësojnë shëndetin e trurit.

© ilusmedical / shutterstock.com

Etiketuar shpesh si një superushqim, boronicat kanë disa përfitime shëndetësore, duke përfshirë disa që janë specifike për trurin. Këto ëmbëlsira janë fruta të pasura me antioksidantë që do të thotë se kanë efekte anti-inflamatore dhe antioksidante dhe mund të përmirësojnë kujtesën.

Mollët mund të ndihmojnë me kapsllëkun dhe diarrenë.

© depositphotos.com

Mollët janë një nga frutat më të mira për t’u ngrënë kur dëshironi të trajtoni kapsllëkun. Ato janë shumë të larta në fibra, të cilat mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut tek shumë njerëz. Fibrat janë thelbësore për lëvizjet e rregullta të zorrëve. Gjithashtu, ky frut mund të ndihmojë edhe me probleme të tjera shëndetësore, duke përfshirë diarrenë.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments