Sunday, December 4, 2022
BallinaUshqim & Ushtrim6 Shenja që Tregojnë se Nivelet e Magnezit Kanë Rënë Shumë

6 Shenja që Tregojnë se Nivelet e Magnezit Kanë Rënë Shumë

Nëse mendoni për kiminë e shkollës së mesme, elementi magnez mund të krijojë në mënyrë të paqartë kujtime të tabelës periodike.

Përdoret për t’i bërë aeroplanët më të lehtë. Përdoret për të bërë fishekzjarre. Gjendet gjithashtu në një sërë ushqimesh ushqyese që trupi juaj përdor për të vazhduar jetën.

Ashtu si magnezi i bën fishekzjarret të ndriçojnë më shumë, ai përdoret nga trupat tanë për të gjallëruar një sërë funksionesh. Magnezi në trupin tuaj ndihmon në shndërrimin e ushqimit në energji, rregullon sistemin tuaj nervor dhe krijon proteina të reja.

Por studiuesit thonë se rreth gjysma e popullsisë së botës nuk merr mjaftueshëm këtë lëndë ushqyese që forcon trupin.

Për shumë njerëz, efektet e mungesës së magnezit ose të mungesës së magnezit janë të lehta dhe ndoshta as të dukshme. Për të tjerët, mund të jetë seriozisht e dëmshme për mirëqenien e tyre.

Naoki Umeda, MD, specialiste në mjekësinë integruese, u përgjigjet pyetjeve se çfarë duhet të dini për këtë mineral të rëndësishëm.

Pse kemi nevojë për magnez?

Ju tashmë mund të jeni njohur me fuqitë reduktuese të stresit dhe lehtësimin e dhimbjeve të sulfatit të magnezit (ose kripa Epsom) në banjën tuaj. Magnezi rekomandohet gjithashtu si një ilaç për të luftuar migrenën.

Si pjesë e dietës suaj, magnezi është gjithashtu i rëndësishëm për funksionet e përditshme të trupit tuaj. Instituti Kombëtar i Shëndetit (NIH) thotë se trupi juaj përdor magnez për një sërë detyrash që ju mbajnë të shëndetshëm, si:

 • Rregullimi i presionit të gjakut.
 • Rregullimi i sheqerit në gjak.
 • Krijimi i proteinave, kockave dhe ADN-së.
 • Funksioni i muskujve.
 • Funksioni nervor.

“Në fund të fundit, sigurimi që trupi juaj po merr mjaftueshëm magnez, jo vetëm që ju ndihmon të mbani një shëndet të mirë në përgjithësi, por gjithashtu mund t’ju ndihmojë të menaxhoni stresin, migrenën ose dhimbjet e muskujve”, thotë Dr. Umeda.

Shenjat e mungesës së magnezit

Shumë njerëz jetojnë me nivele më të ulëta se ato të rekomanduara të magnezit. Por Instituti Kombëtar i Shëndetësisë thotë gjithashtu se nuk është aq e zakonshme të kesh simptoma të lidhura me nivele joadekuate të magnezit. Pra, mund të keni pak magnez dhe as që e kuptoni këtë.

“Mungesat e magnezit mund të jenë të vështira për t’u diagnostikuar, pjesërisht sepse shumë nga simptomat fillestare mund të tregojnë një shumëllojshmëri të gjerë të çështjeve të tjera shëndetësore,” thotë Dr. Umeda. “Dhe disa njerëz mund të mos kenë fare simptoma.”

Disa nga shenjat e para të mungesës së magnezit mund të jenë:

 • Lodhja.
 • Humbje e oreksit.
 • Spazma muskulore.
 • Nauze.
 • Ngurtësia.
 • Dobësi.

Nëse mungesa e magnezit nuk trajtohet, gjërat mund të përkeqësohen. Mungesa e rëndë e magnezit mund të rezultojë në:

 • Ritme jonormale të zemrës.
 • Mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash.
 • Ndryshimet e personalitetit.
 • Konvulsione.

Është e rëndësishme të flisni me një ofrues të kujdesit shëndetësor nëse vëreni shenja të mungesës së magnezit. Ata mund të bëjnë një test gjaku ose të kontrollojnë nivelet tuaja të kalciumit dhe kaliumit për të ndihmuar në përcaktimin e problemit.

Kush është në rrezik më të lartë?

Disa ilaçe dhe kushte mund t’ju vënë në një rrezik më të lartë të pamjaftueshmërisë së magnezit. (Kështu e quajnë kur nuk merrni sasinë e rekomanduar të magnezit në trupin tuaj, por nuk jeni akoma saktësisht në pikën e mungesës së magnezit.)

NIH thotë se ju keni më shumë gjasa të jeni në rrezik të pamjaftueshmërisë së magnezit nëse jetoni me:

 • Një sëmundje gastrointestinale (si sëmundja e Crohn ose sëmundja celiac).
 • Diabeti i tipit 2.
 • Çrregullimi i përdorimit të alk-olit.
 • Njerëzit mbi 60 vjeç kanë gjithashtu më shumë gjasa të kenë magnez të ulët.
 • Ndërsa trupat tanë plaken, ata bëhen më pak të aftë për të absorbuar magnez. Disa ilaçe gjithashtu mund të pengojnë trupin tuaj të thithë magnezin.

Si të rrisni marrjen e magnezit

Burrat e rritur dhe njerëzit e caktuar për meshkuj në lindje (AMAB) kanë nevojë për 400 dhe 420 miligramë (mg) magnez çdo ditë. Për gratë dhe njerëzit e caktuar për femra në lindje, rekomandimi është 310 deri në 320 mg në ditë. Shikoni përmbajtjen e magnezit në disa nga ushqimet tuaja të preferuara.

Dieta

Shtimi i më shumë magnezit në dietën tuaj është një hap i parë i mirë për të kapërcyer simptomat e mungesës së magnezit. Ushqimet që janë të pasura me magnez përfshijnë:

 • Jeshilet.
 • Fasule të thata.
 • Arra.
 • Farërat.
 • Drithërat e plota.

Një sallatë e thjeshtë me mango, avokado dhe fasule të zeza është një mënyrë e shijshme për t’i dhënë një rritje të shëndetshme niveleve të magnezit. Të dyja avokadot dhe fasulet e zeza janë të pasura me magnez.

Suplementet

Rritja e marrjes së vitaminave dhe mineraleve duhet të fillojë gjithmonë me një qasje “ushqimi në radhë të parë”. Nëse dieta juaj e vetme nuk e arrin zgjidhjen, një shtesë e magnezit mund të ndihmojë.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments