Tuesday, January 31, 2023
BallinaKuriozitete8 të Famshëm të Cilët Folën Hapur për Vështirësitë e Tyre

8 të Famshëm të Cilët Folën Hapur për Vështirësitë e Tyre

Mund të duket sikur bota e famës është e përsosur dhe nuk ka vend për sëmundje apo gjëra të tjera me të cilat ne, njerëzit e zakonshëm, përballemi çdo ditë.

Megjithatë, edhe yjet mund të kenë ndonjë shqetësim apo edhe të kenë sëmundje serioze. Këta 8 të famshëm vendosën të hapen për shëndetin e tyre për t’i mbështetur ata që gjithashtu kanë vështirësi.

Emilia Clarke — aneurizmat e trurit

© emilia_clarke / Instagram

Ajo sapo kishte përfunduar xhirimet e sezonit të parë të Game of Thrones. Krejt papritur, Emilia u godit me 2 aneurizma të trurit që i shkaktuan dhimbje torturuese, të vjella, kriza dhe dhimbje koke. Si rezultat, disa pjesë të trurit të saj nuk janë më të përdorshme.

“Është e jashtëzakonshme që mund të flas dhe ta jetoj jetën time normalisht pa pasoja. Unë jam në pakicën e njerëzve që i kanë mbijetuar asaj,” tha ajo.

Billie Eilish – tik nervor

© billieeilish / Instagram

Ajo foli për këtë në një seri të quajtur My Next Guest Needs No Introduction me David Letterman. Gjatë intervistës, Billie papritur ktheu kokën dhe hapi gojën. Intervistuesi pyeti: “Çfarë po ndodh? Miza?” Ajo u përgjigj: “Jo, po shënoj”.

Eilish u diagnostikua me Sindromën Tourette kur ishte 11 vjeç.

Ryan Reynolds – ankthi

© vancityreynolds / Instagram

Ryan zbuloi se ai ka luftuar me ankthin për shumë vite, dhe ai ishte vërtet intensiv në fëmijërinë e tij. Ai thotë: “Kam pasur ankth gjithë jetën time, vërtet. Dhe ju e dini, ndihem sikur kam 2 pjesë të personalitetit tim, ajo më merr përsipër kur ndodh.” Ai mendon se është e rëndësishme të modelohen sjellje të ndryshme për të destigmatizuar shëndetin mendor.

Nick Jonas — diabeti i tipit 1

© nickjonas / Instagram

Nick u diagnostikua me diabet të tipit 1. Ai humbi rreth 15 kilogramë në 3 javë, ishte i etur gjatë gjithë kohës dhe kishte ndryshime të humorit. Nëna e tij thotë: “I thashë burrit tim, ai duket si i burgosur, nuk ka ton muskulor —— çdo gjë ka ikur.” Familja e tij e mbështet atë dhe Nick monitoron sheqerin e tij në gjak dhe merr insulinë.

Morgan Freeman – dhimbje kronike trupore

© morganfreeman / Instagram

Pas një aksidenti automobilistik në vitin 2008, ku Morgan u plagos, u shkaktua një gjendje e quajtur fibromialgji, që do të thotë dhimbje të vazhdueshme kronike të trupit. Aktori tha se duhej të hiqte dorë nga shumë hobi, si lundrimi.

Megjithatë, ai e mban mjekrën lart, “Më duhet të kaloj në gjëra të tjera. Unë luaj golf. Unë ende punoj. Dhe mund të jem shumë i lumtur vetëm duke ecur në tokë. Unë luaj me një dorë. Unë lëkundem në krahun tim të djathtë.”

Bella Hadid – Sëmundja Lyme

© bellahadid / Instagram

Modelja e quan gjendjen e saj të “padukshme”. Sëmundja Lyme mund të prekë lëkurën, nyjet, zemrën dhe sistemin nervor. Gjithashtu ndodh në faza. Bella përmendi gati 30 simptoma që duhet të durojë: mjegulla e trurit, ndjeshmëria ndaj dritës dhe zhurmës, nauze, luhatje në peshë dhe shumë të tjera.

Ajo tregon: “Çdo ditë kam ndjerë të paktën 10 të tilla që kur isha ndoshta 14 vjeç, por më agresivisht kur mbusha 18”.

Pink — astma

© pink / Instagram

Pink ka vuajtur nga astma për një kohë të gjatë. Ajo tha: “Kam pasur astmë shumë të keqe. Ndonjëherë përfundoja në spital. U zgjova në mes të natës dhe nuk mund të merrja frymë.” Ajo pranon se ishte gjëja më e frikshme në jetën e saj.

Halle Berry — diabeti i tipit 1

© halleberry / Instagram

Ashtu si Nick Jonas, Halle “kurohet” me insulinë. Megjithatë, ajo e mori vesh në mënyrë të papritur. Ajo u zhvendos në Nju Jork, mori një rol në vitin 1989 dhe gjatë xhirimeve ajo ra në koma diabetike. Ajo ishte pa ndjenja për një javë.

Ajo shpjegon, “Diabeti më kapi plotësisht në befasi. Asnjë nga familja ime nuk kishte vuajtur prej tij dhe megjithëse isha pak mbipeshë në shkollë, mendova se isha mjaft e shëndetshme.”

Sa i shëndetshëm mendoni se jeni… Sa shpesh shkoni te mjeku…

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments