Wednesday, February 1, 2023
BallinaKuriozitete9 Produkte, Rregullat e Gatimit me të Cilat Varet sa e Shijshme...

9 Produkte, Rregullat e Gatimit me të Cilat Varet sa e Shijshme do të Jetë Pjata

Nuk ka asnjë gjë të vogël në shkencën e kuzhinës: në mënyrë që pjata të jetë e përsosur, duhet të verifikohen saktësisht jo vetëm përmasat e produkteve, por edhe koha e shtimit të tyre.

Për shembull, lëngu i limonit mund ta bëjë gjellën të hidhur dhe domatet mund të parandalojnë përgatitjen e perimeve të tjera.

Domate ose paste domate

Meqenëse domatet, si dhe salca e domates, kanë mjaft acid, kjo nuk lejon që patatet të përgatiten. Prandaj, nëse, për shembull, gatuani zierje, domate ose makarona, atëherë kjo perime niseshte është pothuajse gati. Në të njëjtën kohë, nëse zieni mishin, acidi, përkundrazi, e bën atë më të butë dhe zvogëlon kohën e gatimit. Pra, në këtë rast, mund të vendosni domate në të njëjtën kohë me mish derri ose viçi.

Jeshilet

©shutterstock

Barishtet e freskëta, si kopra, cilantro ose borziloku, duhet të vendosen në fund të gatimit ose edhe pasi ta keni hequr tiganin nga soba. Fakti është se shija e zarzavateve jepet nga vajrat esencialë që përmbahen në gjethe dhe kërcell, të cilat thjesht avullojnë 10-15 minuta pas fillimit të trajtimit termik. Nga ana tjetër, zarzavatet e thata duhet të shtohen disa minuta para përfundimit të gatimit ose zierjes – kështu ata do të kenë kohë të zbulojnë shijen e tyre dhe të pasurojnë supën ose zierjen e tyre.

Piper i zi

©shutterstock

Ashtu si zarzavatet, edhe piperi i zi ka vajra esencialë përgjegjës për shijen. Për të marrë shijen maksimale nga kjo erëz, duhet të merrni bizele të plota piper, t’i skuqni në një tigan të thatë dhe më pas t’i grini në llaç. Ju gjithashtu mund të përdorni një mulli erëzash dhe ta grini direkt mbi ushqimin që përgatitet. Dhe në mënyrë që shija të mos shuhet gjatë zierjes, në fund duhet shtuar piper.

Por ka pak përdorim nga një produkt i bluar: për të marrë të paktën pak shije prej tij, duhet të derdhni një sasi të konsiderueshme në pjatë, e cila përfundimisht mund të ndërpresë pjesën tjetër të shijeve.

Piper djegës

©shutterstock,©shutterstock

Koha e shtimit të specit djegës ndikon drejtpërdrejt në djegien e gjellës së përfunduar. Sa më gjatë të trajtohet me nxehtësi perimet, aq më pak djeg ushqimi. Prandaj, nëse doni të merrni më pikante nga bishtaja, vendoseni më afër fundit të gatimit dhe nëse dëshironi ta bëni gjellën më “të butë”, por t’i jepni një aromë piper – shtoni në fillim.

Hudhra

©shutterstock

Nëse dëshironi t’i jepni gjellës një shije të ndritshme hudhre, shtoni thelpinj të grirë në fund të gatimit ose edhe kur tava ose tigani të jenë hequr tashmë nga soba.

Pothuajse e njëjta gjë duhet bërë gjatë pjekjes: hudhra duhet të teprohet pak në temperaturë të lartë dhe ajo do të digjet, duke i dhënë gjellës një hidhësi të prekshme. Prandaj, nëse dëshironi ta shtoni te perimet e skuqura, e prisni jo shumë imët dhe e shtoni fjalë për fjalë gjysmë minutë para se të fikni sobën.

Lëng limoni

©shutterstock

Lëngu i limonit u jep pjatave një thartirë të lehtë dhe një shije të pazakontë, mezi të perceptueshme. Sidoqoftë, edhe me trajtimin jo shumë të gjatë të nxehtësisë, fetat ose lëngu i agrumeve bëhen të hidhura, duke transmetuar hidhërim në pjatën e përfunduar. Prandaj, nëse doni t’i jepni supës ose salcës nota pikante, shtoni agrume pasi t’i hiqni enët nga soba.

Djathë

©shutterstock,©shutterstock

Përkundër faktit se disa lloje djathi shkrihen mirë, temperaturat e pamjaftueshme ose, anasjelltas, shumë të larta mund të kenë një efekt të keq në konsistencën e tij. Nëse bëni një gabim me temperaturën në rënie – nuk do të shkrihet, në një më të madhe – do të ngjitet në gunga. Prandaj, nëse dëshironi ta shtoni këtë produkt qumështi në supë ose makarona, bëjeni ekskluzivisht në nxehtësinë e mbetur – pasi të keni hequr ngrohjen nën një tigan.

Karkaleca

©shutterstock,©shutterstock

Dhuratat e detit dhe oqeanit janë një nga produktet më kapriçioze. Sa të butë dhe të ëmbël do të jenë karkalecat varet vetëm nga koha e gatimit: nëse i mbani krustacet në zjarr, ato do të kthehen në një lloj gome që do të jetë e vështirë për t’u përtypur. Prandaj, nëse përdorni karkaleca të ngrira tashmë të ziera, shkrijini ato paraprakisht në frigorifer dhe shtoni në supë vetëm një minutë para se të jenë gati.

Karkalecat e trajtuara me nxehtësi duhet të zihen për 1-3 minuta derisa të bëhen rozë dhe të errët. Koha e saktë varet nga madhësia e tyre: sa më e vogël të jetë jeta detare, aq më pak kohë u nevojitet.

Kripë

©shutterstock,©shutterstock

Për t’i dhënë shije brumit, duhet t’i shtoni kripë brumit. Megjithatë, shumë kuzhinierë, duke bërë brumë ose thjesht duke gatuar brumin, e hedhin atë në të njëjtën kohë me majanë. Dhe kjo fjalë për fjalë mund të shkatërrojë majanë, dhe nuk do të funksionojë siç duhet.

Që pastat tuaja të jenë gjithmonë të harlisura dhe brumi të ngrihet mirë, majasë mos i hidhni kripë direkt, por e përzieni me miell. Do të bëhet një lloj tamponi midis kristaleve të kripës dhe kokrrave të majave. Mund të shtoni kripë pasi të keni përzier brumin me pjesën tjetër e përbërësve – derisa të jetë e përshtatshme, kristalet do të treten.

A keni sekrete të kuzhinës që ndihmojnë për të sjellë ndonjë pjatë në përsosmëri…

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments