Tuesday, January 31, 2023
BallinaLifestyle9 Veshje që i Bëjnë Gratë Franceze të Duken me Stil edhe...

9 Veshje që i Bëjnë Gratë Franceze të Duken me Stil edhe në Dimër

Femrat franceze me të drejtë konsiderohen model përsa i përket stilit.

Në fund të fundit, në çdo rrethanë, ato duken sikur sapo kanë dalë nga faqet e revistave të modës. Edhe nëse temperatura jashtë është nën zero.

Është koha për të zbuluar se cilat teknika në modë udhëheqin këto bukuroshe në dimër. Dhe në fund të artikullit do të gjeni diçka plus në të cilin francezja e famshme do të japë këshillat më të rëndësishme të stilit.

Nëse pallto, atëherë ngjyrë neutrale dhe një madhësi më të madhe

©inacioluc / Depositphotos

Coatisan prej leshi pjesë integrale e modës dimërore franceze. Si rregull, vendasit preferojnë modelet me ngjyrë të zezë deve. Ata i vlerësojnë këto nuanca për shkathtësinë e tyre.

Francezja e famshme Jeanne Damassharedher sekreti për zgjedhjen e një palltoje dimërore: “Unë gjithmonë marr një numër më të madh. Një gjë e lirë duket shumë herë më elegant se ajo e montuar.”

Departamenti i meshkujve i dyqanit të veshjeve të sipërme është ajo që ju nevojitet

©Delsignore / Depositphotos

Duke zgjedhur një pallto apo xhaketë për dimër, femrat franceze nuk i lënë pas dore modelet e meshkujve. Ata i pëlqejnë veshjet e sipërme, dhe gjërat e destinuara për përfaqësuesit e seksit të kundërt janë mjaft të përshtatshme për të krijuar një imazh elegant.

E lartpërmendura Jeanne Damas pohon se çdo grua franceze ka një pallto ose xhaketë për burra në gardërobën e saj. Në të njëjtën kohë, ajo shpreh rregullin e veshjes së gjërave të tilla: “Është e rëndësishme të ruani një ekuilibër midis mashkullit dhe femrës në imazh. Për shembull, unë kam këpucë elegante me taka me një xhaketë të madhe”.

Sa më e ndritshme të jetë çanta, aq më mirë

©Belrose Mila / ABACA / Abaca / East News

Meqenëse në sezonin e ftohtë ne alternojmë, si rregull, jo më shumë se 2-3 artikuj të veshjeve të sipërme, pamja jonë e dimrit duket monotone. Por femrave franceze nuk u pëlqen kjo gjendje. Prandaj, ato marrin aksesorë të shndritshëm për t’u përshtatur me pallton e tyre të preferuar në një ngjyrë neutrale. Çanta spektakolare, kapele dhe shalle me shumë ngjyra i lejojnë ato të duken ndryshe nga dita në ditë.

Pa dorashka të thurura

Një fashioniste e rrallë franceze do të preferojë dorashka të thurura ose doreza në vend të produkteve elegante prej kamoshi ose lëkure. Për më tepër, ata zgjedhin një palë më të gjatë në mënyrë që të mos ketë boshllëk mes mëngës së palltos dhe dorezës. Sa i përket ngjyrës, më shpesh ajo është e zezë ose kafe.

Ju gjithmonë mund të mbani një kapelë në vend të një kapuçi.

© ParisianVibe / YouTube

Ndër banorët e vendeve të tjera, një kapelë shoqërohet më shpesh me sezonin e nxehtë. Kjo veshje e kokës zakonisht përdoret nga shumë njerëz për t’u mbrojtur nga dielli. Por gratë franceze thyejnë stereotipet. Ata gjithashtu mbajnë kapele në dimër, duke i kombinuar ato me veshje të sipërme të mëdha. Pse të mos e ndiqni shembullin në ditët kur temperatura e ajrit është e pranueshme për të ecur me veshët jashtë?

Shall mëndafshi në dimër? Po!

© Neil Mockford / Alex Huckle / GC Images / Getty Images

Banorët e Francës kombinojnë me dëshirë një pallto dimërore me shallin e tyre të preferuar mëndafshi, duke e lidhur në qafë. Disa prej tyre veshin shalle të gjera prej lesh kashmiri ose leshi vetëm në të ftohtë të fortë. Dhe madje edhe atëherë, ndonjëherë gratë franceze lidhin një shall të ngrohtë mbi mëndafsh. Është e lehtë të merret me mend se kjo zgjidhje u lejon atyre të duken elegante kur hyjnë në dhomë dhe heqin aksesorin e sipërm.

Triko me qafë të lartë – duhet të keni

© ParisianVibe / YouTube

Banorët e vendit më romantik në botë gjithashtu nuk mund të bëjnë pa një triko me qafë të lartë në dimër. Mund të jetë e zezë, gri ose bezhë. Qafa e produktit ndonjëherë zëvendëson një shall për fashionistat.

Gjithashtu, blogeret franceze në modë, të veshur me një triko, nuk i drejtojnë flokët e tyre: një pjesë e kaçurrelave mbetet në qafën e pulovrës. Kështu, fitohet një imazh i relaksuar. Nga rruga, stilistët modernë e rekomandojnë këtë zgjidhje për të gjithë.

Edhe pa jakë-jakë, askund

©NICOLA GLEICHAUF / SIPA / East News

Femrat franceze i duan xhaketat. Me këtë gjë, ato krijojnë pamje dimërore plot stil duke e veshur nën këmishë, bluzë apo pulovër. Sigurisht, avantazhi i parë i një zgjidhjeje të tillë është ruajtja e nxehtësisë.

Por ka një plus tjetër jo të dukshëm të një imazhi me shumë shtresa, siç e thotë një franceze: “Mund të jetë mjaft ftohtë në rrugët e Parisit, por mund të jetë nxehtë në zyra, kafene dhe restorante. Duhet të jesh në gjendje të heqësh diçka që të ndihesh rehat.”

Nëse xhinset janë të bardha

Një tjetër veshje që femrat franceze kanë një qasje krejtësisht të ndryshme nga banorët e vendeve të tjera janë xhinset e bardha. Ato i klasifikojnë pantallonat xhins me ngjyra të çelura si elementët kryesorë të dimrit dhe besojnë se në stinën e ftohtë kjo veshje e kombinuar me një pallto apo xhaketë duket më shik se në verë. Gjëja kryesore është të zgjidhni një produkt nga një pëlhurë më e dendur.

Plus: Këshilla stili nga një franceze e famshme

©Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / EAST NEWS

Kur blogerja e modës Camille Charrière u pyet për këshillën e saj më të rëndësishme për stilin, ajo tha: “Shumica e veshjeve nuk duken aq të shkëlqyera nëse i keni veshur vetëm disa herë. Nuk më pëlqen kur një gjë duket sikur sapo është nxjerrë nga një çantë pazari. Produkti duhet të japë përshtypjen se e mbani shpesh.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments