Thursday, February 2, 2023
BallinaKurioziteteBeyonce dhe humbjet që ajo përballoi deri në ardhjen e vajzës së...

Beyonce dhe humbjet që ajo përballoi deri në ardhjen e vajzës së saj Rainbow

Një nga situatat më zemërthyese që një nënë mund të përjetojë është humbja e një fëmije, pavarësisht se në çfarë faze ndodh.

Të emocionohesh për ardhjen e një të vogli pa e njohur është një tragjedi, por shumë çifte vendosin të mos dorëzohen dhe të luftojnë për ëndrrën e tyre për t’u bërë prindër. Kështu bëri Beyoncé, duke e kthyer zinë në shpresë pas ardhjes në jetë të foshnjës së saj Rainbow.

© s_bukley / Depositphotos, Hahn-Khayat-Nebinger / ABACA / EAST NEWS

Beyoncé u bë e famshme në fund të viteve ’90 kur ajo ishte këngëtarja kryesore e grupit Destiny’s Child, e përbërë nga ajo dhe dy mike shumë të ngushta. Sidoqoftë, kantautorja me të vërtetë arriti sukses kur filloi karrierën e saj solo. Në fillim të viteve 2000, ndodhën dy nga ngjarjet që shënuan jetën e saj: albumi i saj i parë u bë një sukses ndërkombëtar dhe ajo filloi romancën e saj me reperin Jay-Z, dashurinë e jetës dhe bashkëshortin aktual.

Edhe pse u njohën në vitin 1999, shkëndija u ndez në vitin 2002, kur ata regjistruan duetin e tyre të parë. Çifti e mbajti lidhjen e tyre private dhe larg vëmendjes derisa morën pjesë në tapetin e tyre të parë të kuq dy vjet më vonë.

Më 4 prill 2008, çifti u martua në një ceremoni të fshehtë dhe menjëherë pas kësaj u vunë në lëvizje planet për rritjen e familjes. Megjithatë, yllit dhe bashkëshortit të saj iu desh të kalonin momentet më të dhimbshme në jetën e tyre përpara se të përmbushnin ëndrrën e tyre për t’u bërë prindër.

Jackson Lee / starmaxinc.com / East News, © Life Is But a Dream / ICM Partners and co-producers

Beyoncé solli në jetë vajzën e saj të parë, Blue Ivy në vitin 2012. Që nga ai moment, vogëlushja u bë qendra e jetës së saj dhe të bashkëshortit. Megjithatë, këngëtarja rrëfeu më vonë se rruga drejt amësisë kishte qenë shumë më e vështirë nga sa e kishte parë publiku dhe zbuloi se ajo ka pësuar më shumë se një abort.

Në dokumentarin autobiografik “Jeta është vetëm një ëndërr”, producentja hapi zemrën edhe për të rrëfyer humbjen e dhimbshme të shtatzënisë së saj të parë. Beyoncé tregoi se ndjehej në retë e gëzimit për jetën që po i rritej në bark, madje pranoi se kishte filluar të zgjidhte emra me bashkëshortin dhe familjen.

© beyonce / Instagram, © Life Is But a Dream / ICM Partners

“Ndihesha shumë nënë, madje kisha vizione se si do të dukej djali im”, ka treguar këngëtarja. Beyonce kujton fluturimin për në Nju Jork për kontrollin e saj rutinë kur mjekët i dhanë lajmin më të trishtuar: zemra e foshnjës së saj nuk po rrihte. Ylli tregoi se kjo tragjedi ka qenë gjëja më e vështirë që ajo ka kaluar ndonjëherë.

Megjithatë, ajo vendosi të vazhdojë të luftojë dhe muzika ishte terapia më e mirë për të shëruar zemrën e saj të thyer dhe për të vajtuar humbjen e foshnjës së saj. Beyoncé shkroi këngën Heartbeat (“Heartbeat”) në kujtim të tij: “Unë mendoj se dashuria nuk ishte e mjaftueshme që ne të mbijetonim, betohem që u përpoqa, ti ma moe jetën. Jam shumë e pakënaqur, nuk mund të marr frymë. Kam mall për rrahjet e zemrës tënde.”

© beyonce / Instagram, © Life Is But a Dream / ICM Partners and co-producers

Disa vite më vonë, në një intervistë, këngëtarja dhe biznesmenja rrëfeu se humbja e fëmijës së saj të parë nuk ishte e vetmja që pësoi. Beyoncé përmendi disa dështime spontane dhe pranoi se në vend që t’i dorëzohej trishtimit, ajo filloi të kërkonte një kuptim më të thellë në atë që i kishte ndodhur.

“Jeta filloi të më mësonte mësime që nuk e dija se i duheshin. Suksesi tani më duket ndryshe. Mësova se çdo dhimbje dhe humbje është, në fakt, një dhuratë. Dështimet spontan më mësuan se duhej të kujdesesha për veten time përpara se të bëhesha nënë për dikë tjetër”, tha ajo.

© beyonce / Instagram, © beyonce / Instagram

Pastaj erdhi foshnja e saj Rainbow, duke mbushur jetën e saj dhe të Jay-Z me një qëllim të ri. “Unë vdiqa dhe u rilinda në marrëdhënien time, dhe kërkimi për veten u bë edhe më i fortë. Është e vështirë për mua të kthehem. Të qenit ‘numër një’ nuk është më prioriteti im. Fitorja ime e vërtetë është krijimi i artit dhe një trashëgimie që do të jetojë shumë përtej meje. Kjo është kënaqësi”, vazhdoi Beyoncé.

Në vitin 2017, këngëtarja u bë nënë e një djali dhe një vajze, binjakëve Rumi dhe Sir; megjithatë, edhe një herë, rruga nuk ishte një shtrat me trëndafila. Beyoncé më vonë shpjegoi, në një tjetër dokumentar, se shtatzënia e saj ishte jashtëzakonisht e vështirë. “Kisha presion të lartë të gjakut, pata pre-eklampsi dhe në barkun e nënës rrahjet e zemrës së njërit prej foshnjave të mia pushuan disa herë, kështu që bëra një ndërhyrje urgjente”, ka treguar këngëtarja.

© beyonce / Instagram, © beyonce / Instagram

Ajo ka rrëfyer gjithashtu se procesi i rindërtimit të trupit pas lindjes ishte rraskapitës dhe se kishte ditë që mendonte se nuk do të ishte më si më parë. Ajo punoi shumë për të rifituar forcat e tij fizike dhe mendore dhe për t’u rikthyer në skenë. Megjithatë, ylli tregoi gjithashtu se pasi është bërë nënë, mendja e saj është gjithmonë në shtëpi, dhe lënia e të vegjëlve është një sakrificë e madhe, si çdo nënë tjetër.

© beyonce / Instagram, © beyonce / Instagram

Beyoncé pranoi se ndonjëherë mund të jetë mjaft sfiduese të gjesh një ekuilibër mes punës dhe jetës familjare. “Sigurohem, sigurohem që të jem aty për fëmijët e mi. Të lë Blue në shkollë, duke i çuar Rumin dhe Sir në aktivitetet e tyre, duke lënë kohë për takime me burrin tim dhe për të shkuar në shtëpi në kohë për darkë me familjen time, të gjitha gjatë drejtimit të një biznesi, mund të jenë sfiduese.”.

© beyonce / Instagram, © beyonce / Instagram

Falë mëmësisë, këngëtarja gjithashtu mësoi të shqetësohej më pak për mendimin e të tjerëve dhe siguroi se nëse dikush do t’i kishte thënë 15 vjet më parë se sa mirë do të ndihej me ndryshimet dhe luhatjet e peshës, nuk do ta kishte besuar. “Fëmijët dhe rritja më kanë mësuar të vlerësoj veten përtej pamjes sime fizike dhe të kuptoj vërtet se jam më se e mjaftueshme, pavarësisht se në cilën fazë të jetës jam.”

Nuk ka dyshim se Beyoncé është bërë një shembull i vërtetë i qëndrueshmërisë dhe qëndrimi i saj përballë fatkeqësive na jep shpresë se nëse mësojmë të shohim përtej tragjedisë, mund të na presë një e ardhme më e ndritshme.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments