Wednesday, February 1, 2023
BallinaShtëpia ImeGjyshet Tona e Mbanin Shtëpinë Xixë, dhe Pastronin pa Harxhuar Paratë

Gjyshet Tona e Mbanin Shtëpinë Xixë, dhe Pastronin pa Harxhuar Paratë

Pastrimi është një aftësi që përmirësohet me kalimin e viteve.

Askush, duke hyrë në moshën madhore, nuk e di se cila është mënyra më e mirë për të fshirë njollat ​​në kuzhinë, si të mos lihen vija në dritare ose çfarë do të ndihmojë në kursimin e nervave dhe parave.

Gjyshet tona nuk kishin as gjysmën e gamës së produkteve të pastrimit që kemi sot. Por ata e dinin saktësisht se si të bënin gjithçka të shkëlqejë pastër në shtëpi. Dhe disa nga këshillat e tyre jo vetëm që janë të rëndësishme për këtë ditë, por gjithashtu do të japin një fillim në efektivitetin e pajisjeve dhe produkteve të pastrimit të modës së re.

Zbardhni rrobat me lëng limoni

Liri i zverdhur mund të kthehet në bardhësi me një produkt natyral, i cili përgatitet shumë lehtë. Mjafton të përzieni rreth 4 litra ujë të nxehtë me 1 lëng limoni, këtë masë e derdhni në legenin e sendit dhe i lini të zhyten për 1-2 orë. Pas kësaj, duhet t’i hidhni rrobat në lavatriçe dhe të filloni programin e shpëlarjes, më pas t’i thani në diell, duke i varur në ballkon ose kopsht.

Lëngu i limonit përmban një sasi të madhe të acidit citrik, i cili reagon me njollat, duke i liruar dhe larguar ato në mënyrë natyrale.

Lani tualetin me uthull

Askujt nuk i pëlqen të pastrojë tualetin, ndaj ekziston një mënyrë e thjeshtë për të arritur super pastërtinë. Ju duhet të derdhni një filxhan uthull të paholluar në tualet dhe ta lini brenda natës. Të nesërmen spërkateni me sodë buke, fshijeni me furçë dhe ulni ujin.

Aciditeti i uthullës së bardhë e bën atë një mjet të shkëlqyeshëm për heqjen e depozitave të vazhdueshme si gëlqere dhe ndryshk. Dhe përzierja me sodë buke krijon një zgjidhje gërryese që mund të përmirësojë efikasitetin e pastrimit, si dhe të eliminojë pjesërisht erën.

Avulloni papastërtitë në mikrovalë

Për të pastruar shpejt pjesën e brendshme të furrës me mikrovalë, mjafton të avulloni papastërtitë. Duhet të vendosni një tas me ujë në mikrovalë dhe ta ngrohni me fuqi të lartë për 2 minuta ose të vendosni një peshqir të lagur me ujë dhe gjithashtu ta zieni brenda për 5 minuta. Kjo formon avull brenda dhe çdo spërkatje mund të hiqet lehtësisht me një leckë të lagur.

Lubrifikoni tavën prej gize pas pastrimit

Pothuajse çdo shtëpi ka një tigan prej gize që vjen nga nëna ose gjyshja ime. Në mënyrë që trashëgimia familjare të zgjasë për një kohë të gjatë, është e rëndësishme që të lubrifikoni periodikisht pas pastrimit të plotë, pasi kjo do të mbrojë sipërfaqen dhe do të parandalojë ngjitjen e produkteve në të.

Tava duhet të ketë një sipërfaqe të zezë me shkëlqim, kështu që nëse duket e konsumuar ose gri, duhet ta lyeni përsëri. Për ta bërë këtë, mjafton të hidhni një shtresë të hollë vaji vegjetal, ta ngrohni në një furrë të nxehtë në 220 °C për të paktën 10 minuta dhe ta lini të ftohet në furrë.

Lani pasqyrën me ujë të pastër dhe një gazetë

Për të shmangur njollat ​​në pasqyrë pas larjes, rekomandohet përdorimi i produkteve pastrues që nuk përmbajnë sapun dhe aromë, pasi janë këto aditivë që lënë pas njolla. Është mirë që pasqyra të fshihet me ujë të pastër dhe me një gazetë të zakonshme, e cila ka një kapacitet të lartë absorbues dhe thith çdo papastërti dhe ujë pa e lyer atë.

Vishni çarçafët duke i kthyer jashtë

Në të vërtetë, ekziston mënyra “e duhur” për të veshur këllëfët e jastëkëve dhe mbulesat e jorganit. Thjesht duhet t’i ktheni këto elemente prej liri krevati nga brenda dhe t’i vendosni duart brenda. Më pas kapni me duar 2 qoshet fundore të jastëkut ose batanijeve dhe tërhiqni rrobat sipër. Kjo metodë do të thjeshtojë shumë jetën dhe do të kursejë kohë.

Prisni në dysh sfungjerin e larjes së enëve

Çdo gjyshe di të bëjë që sendet shtëpiake të zgjasin më shumë. Për shembull, rrisni jetën e shërbimit të një sfungjeri të rregullt për larjen e enëve me 2 herë duke e prerë në gjysmë. Ky është një truk jo vetëm për sa i përket kursimit të kostos, por edhe për sa i përket ergonomisë, sepse një sfungjer më i vogël do të jetë më i lehtë për të larë qafat e ngushta dhe vendet e tjera të vështira për t’u arritur.

Spërkatni njollat ​​e vajit me miell

Nëse aksidentalisht keni derdhur pak vaj në mobilje ose rroba, thjesht spërkatni njollën me një sasi të vogël mielli, lëreni të qëndrojë për pak dhe fshijeni me një leckë. Lëngu duhet të zhduket menjëherë pa lënë asnjë gjurmë.

Rifreskojeni ajrin në shtëpi me vanilje

Përdorni ekstrakt 100% vanilje për deodorizimin – atëherë shtëpia do të ketë gjithmonë një aromë të pastër dhe të freskët në vend të një ere kimike. Për ta bërë këtë, ju duhet të lagni topa pambuku me vanilje dhe t’i vendosni në vende të izoluara, si në tenxhere me bimë.

Nëse keni nevojë urgjente të rifreskoni hapësirën, thjesht mund ta fshini llambën e ftohtë me një top të tillë ndërsa nxehet: kur të nxehet, dhoma do të ketë erë të mrekullueshme. Për mikrovalët, kjo metodë është gjithashtu e përshtatshme: vendosni 2 lugë vanilje në një enë qelqi, ngrohni për 30 sekonda, më pas lëreni në mikrovalë për disa orë.

Pastroni gotat me një agjent protezash

Pothuajse secili prej nesh di për vetitë magjike të sodës së bukës, e cila mund të fshijë çdo gjë. Përfshirë njollat ​​nga kafeja ose çaji në gota. Mjafton vetëm ta lagni filxhanin dhe ta spërkatni me një sasi të vogël sode, ta fshini me një pecetë dhe ta shpëlani. Por gjyshet kanë një mënyrë tjetër në magazinë: hidhni ujë të ngrohtë në gotë, hidhni 2 tableta shkumëzuese atje për të pastruar protezat – dhe deri në mëngjes njollat ​​duhet të zhduken.

Largoni aromat nga frigoriferi me qymyr

Për të parandaluar grumbullimin e aromave të ndenjura në frigorifer dhe ngrirës, ​​mund të vendosni pak qymyr në një filxhan të vogël dhe ta vendosni në pjesën e pasme të tij.

Qymyri thith mirë aromat për shkak të strukturës dhe përbërjes së tij unike: poret kapin në mënyrë të përsosur aromat, dhe karboni thith grimcat me erë të pakëndshme. Tabletat e karbonit të aktivizuar janë perfekte. Do të funksionojë si deodorant për frigoriferin për të paktën një muaj.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments