Sunday, December 4, 2022
BallinaLifestyleTendencat e Vjeshtës dhe Dimrit: Cilat Ngjyra dhe Veshje Janë në Kulmin...

Tendencat e Vjeshtës dhe Dimrit: Cilat Ngjyra dhe Veshje Janë në Kulmin e Pëlqimit

Vjeshta është pothuajse koha më e mirë për t’u veshur. Në verë mund të jetë shumë e nxehtë, dhe në dimër veshja kryesore është ende e fshehur nën xhaketa, dhe pallto leshi.

Por koha kur vapa ka ikur dhe i ftohti i egër nuk ka ardhur ende, është thuajse ideale për t’u ndjerë në modë. Ne kemi zgjedhur tendencat e vjeshtës për ju që do të ndihmojnë për ta bërë imazhin elegant dhe modern. Ne ju tregojmë se cilat veshje ngjyrash, stilesh dhe tekstesh janë tani në kulmin e popullaritetit.

Gjatësia maksimale

Willy Sanjuan / Invision / AP / East News, Kristin Callahan / Everett Collection / East News, Milton Ventura / Broadimage / East News

Pa dyshim, çdo gjatësi është e mirë (gjëja kryesore është që ju pëlqen dhe duken të lezetshme për ju), dhe askush nuk mund të ndalojë në parim të veshësh një mini në vjeshtën e vitit 2022. Por këtë sezon, baza e imazheve në modë është padyshim maxi funde dhe fustane.

Rrudha, sequins dhe rhinestones

© Doug Peters / Alamy Stock Photo

Jemi mësuar që shkëlqimi është për mbrëmje dhe nuk është zakon të shkëlqejë gjatë ditës. Por tendencat e vjeshtës 2022 thonë të kundërtën: për një pamje të përditshme mund të zgjidhni edhe veshje me elementë vezullues, qofshin ato xhinse me diamant të rremë apo një xhaketë me temina.

Sigurisht, është gjithashtu e rëndësishme të ruani një ekuilibër – le të shkëlqejë vetëm një element i imazhit gjatë ditës. Të shkëlqesh nga koka te këmbët nuk është një ide e mirë.

Nuancat e ngrohta të karamelit

Jonathan Paciullo / SIPA / SIPA / East News

Kur jashtë bëhet gradualisht ftohtë, ju dëshironi më shumë rehati – derdhni një filxhan çaj të nxehtë, vishni çorape të thurura me gëzof, merrni librin tuaj të preferuar. Nuancat e ngrohta në rroba në një farë kuptimi gjithashtu ndihmojnë për të rrethuar veten me rehati.

Tani, për shembull, karameli zë me siguri vendin e tij midis ngjyrave në modë të sezonit. Dhe nuk bëhet fjalë vetëm për pallton e njohur ngjyrë bezhë, e cila tashmë ka qenë në avantazh për shumë njerëz. Mund të jetë një xhaketë, një triko apo edhe një pallto kafeje me qumësht.

Xhinse të gjera

RW / Associated Press / East News, © Vitalii Matokha / Shutterstock.com

Disa, natyrisht, i mungojnë xhinset e njohura në zero. Ju patjetër i mbani mend të gjitha siluetat e dobëta të etymodës atëherë. Por ata tashmë e kanë mbijetuar të tyren. Por për ata që vlerësojnë rehatinë dhe relaksin, këtë sezon ka përgatitur një trend të ri që bëri bujë: xhinse të gjera, që nuk kufizojnë lëvizjen.

Në pantallona të tilla, kthetrat fillojnë menjëherë nga ijet, dhe ato mund të vishen me siguri nga ata që nuk duan të theksojnë formën e këmbëve. Dhe për shumë, ky model do të jetë qartësisht më i përshtatshëm se pantallonat e ngushta të lëkurës.

Kominoshe

ANGELA WEISS / AFP / East News

Jumpsuits janë ndezur tashmë në pasarela dhe qilima të kuq gjatë sezoneve të fundit, dhe tani janë bërë fjalë për fjalë temën kryesore për diskutim kur bëhet fjalë për imazhet e vjeshtës. Ky është padyshim një trend i ri, dhe shumë nuk kanë pasur ende kohë të mësohen me të, megjithëse të famshëm – për të marrë të paktën Gigi Hadid, e cila kapardiset në foton e mësipërme – u pëlqeu.

Bluzë e thjeshtë e bardhë

Pixelformula / SIPA / SIPA / East News, Antonio Calanni / Associated Press / East News

Ky është një klasik i përjetshëm që nuk ka gjasa të dalë ndonjëherë nga moda: sezon pas sezoni, vajzat zgjedhin një bluzë të bardhë si element bazë të garderobës. Vjeshta 2022 nuk bën përjashtim: ju ende mund të vishni një bluzë të tillë nën një xhaketë, këmishë ose xhaketë lëkure. Pikërisht rasti kur për të qenë në trend nuk duhet të shqetësoheni shumë.

Stili sportiv

Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News, Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Shumëkujt i duket se gjërat për sport janë gjëra për sport dhe me veshjet e përditshme ato nuk mund të bashkëjetojnë në asnjë mënyrë. Megjithatë, viti 2022 dëshmon se bukuria dhe sporti janë mjaft të kombinuara dhe madje “miq”.

Xhaketat sportive, majat dhe bluzat demonstrohen në mënyrë aktive në podiume, madje shtëpia e modës Gucci nënshkroi një kontratë me Adidas.

Çizme mbi gju

Kristin Callahan / Everett Collection / East News, © Sviatlana Yankouskaya / Shutterstock.com

Ja një tjetër përshëndetje nga zero: çizmet ishin tepër në modë në ato vite, dhe tani ato kthehen triumfalisht në pasarelat dhe veshjet e vajzave. Stili mund të jetë çdo, qoftë modele të ngushta deri në ije apo çizme të lirshme prej lëkure të butë. Thjesht duhet të zgjidhni një taban apo thembër më masiv, sepse këpucët në një taban të sheshtë dhe jo ekspresive i përkasin së shkuarës.

Ngjyra rozë

Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News, Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Kohët e fundit, roza – nga më e ndritshme në pothuajse pastel – ka pushtuar fjalë për fjalë podiumet dhe ka rënë në dashuri me shumë të famshëm. Ndaj, nëse ende nuk i keni kushtuar vëmendje apo nuk i keni anashkaluar gjërat rozë, tani që është kthyer në një hit të modës, ka një arsye për të holluar paksa garderobën tuaj me nuanca femërore.

Minimalizëm “zyre”

Szymon Brzoska / East News, Jonathan Paciullo / SIPA / SIPA / East News

Kodi klasik i veshjes së zyrës mund të duket pak i mërzitshëm për shumë njerëz. Por nëse e merrni vetëm si bazë dhe e bëni pak më të relaksuar, mund të jetë shumë elegant.

Këmisha të thjeshta dhe jelek kostume, xhaketa casual, jo strikte, pantallona, jo xhinse – me ndihmën e teknikave kaq të thjeshta mund të gjeni ekuilibrin e përsosur midis stilit të zyrës dhe stilit të rastësishëm. Dhe poshtë xhaketës mund të vishni gjithmonë të njëjtën bluzë të bardhë që kemi shkruar më lart.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments